články

Zimní fotografování

krajina

I zimní fotografování zvířat má svoje kouzlo. Především sníh funguje jako skvělá odrazná plocha a světlo se díky němu krásně rozptýlí do prostoru. Další výhodou je, že šum, který vzniká při vyšší citlivosti, není na rozostřeném bílém pozadí vůbec vidět (na rozdíl od pozadí tmavého). Navíc jsem se dočetl, že prý při nižších teplotách je prý šumu méně.

káně lesní (buteo buteo)

Už v listopadu jsem si připravil místo, kde by se mohli dobře fotografovat dravci. Je to rozhraní louka – les a navíc koridor, kudy často káňata protahují. Když se mi podařilo sehnat návnadu, začalo ověřování Murphyho zákonů v praxi. Dravci, kteří tudy létají několikrát denně, se najednou ani neukázali, když se asi po týdnu začali o návnadu zajímat, dostával jsem se na místo až večer a to už bylo „sežráno“.

káně lesní (buteo buteo)

Moje příchody se odehrávaly tak, že když jsem přišel ještě za tmy, několik hodin nic nepřiletělo a já šel zmrzlý domů, navíc jsem třeba zjistil, když jsem vylezl z úkrytu, že káně sedělo přímo nade mnou, takže konec ... Když jsem přišel ve dne, vždy už jeden seděl u návnady a já se pro změnu nemohl dostat do připraveného krytu. A tak pořád dokola. Nechci unavovat čtenáře dalšími podobnými „zážitky“. Zkrátka, kdo se rozhodne fotit dravce tímto způsobem, ať se obrní neskutečnou trpělivostí (a připraví si prasátko – pokladničku na částky za neslušné výrazy – rozhodně nezůstane prázdná … :-) Nakonec se štěstí přece jen usmálo i na mne a káně přiletělo …

káně lesní (buteo buteo)

Krásný, velký, majestátný dravec s rozpětím křídel hodně přes metr. Když si prohlížím zblízka ochočené dravce v zoo, připadá mi to všechno jaksi samozřejmé a jejich fotografování mne vlastně ani nebaví. Tohle bylo něco jiného: žádné netečné přivírání očí a nekonečné sezení na bidýlku. Prostě divoká krása …

káně lesní (buteo buteo)

Mnohem častějšími návštěvnicemi byly sojky, které se staraly o zábavu při nekonečném čekání. Nakonec se postaraly i o zatím nejhezčí letošní záběry:

sojka obecná (garrulus glandarius)
sojka obecná (garrulus glandarius)
sojka obecná (garrulus glandarius)

2.II. 2013


Počítadlo