Čolci patří mezi ocasaté obojživelníky. Jsou docela nenápadní. Nejen že o nich běžný člověk často vůbec neví, ale když je chcete najít, musíte někdy vynaložit velkou námahu, abyste je objevili. Většinu roku tráví na souši schovaní v porostu nebo pod kmeny a vypadají úplně obyčejně. Náhodného objevitele překvapí nejčastěji asi tím, že „to má nožičky“. Brzy z jara se ale promění ve vodní čiperky!
Měl jsem možnost pozorovat chování čolků obecných a horských během časného jara a byl to moc hezký zážitek. Je sice možné si o jejich chování přečíst, ale vidět na vlastní oči čolčí námluvy stojí opravdu za to.
První, co všichni čolci udělají po příchodu do vody je to, že se pořádně nacpou. A už během další hodiny se namlouvají. Sameček se k samičce natáčí bokem, ocas od poloviny ohne nazpět a jemně s ním vibruje. Dotýkají se hlavami a čas od času se doplavou nadechnout.
Pokud jsou v pohybu, vydrží pod vodou asi pět až osm minut, potom vyplavou a ťuknou do hladiny. Vlastní nádech trvá zlomek vteřiny. Je zajímavé, že tak malé množství vzduchu jim vydrží poměrně dlouho.
Podle mého pozorování byli čolci horští aktivní dříve, než obecní, sameček čolka horského se vybarvil během dvou dnů.
Fotografování čolků probíhalo naprosto v pohodě a bez problémů a teď už si čolci plavou ve svém rybníčku ...
17.4. 2011