články

V království okáčů

Na chorvatském ostrově Krk jsem letos rozhodně nebyl poprvé, takže už znám lokality, které potěší oko biologa. V srpnu už toho moc k vidění není. Vegetace je uschlá, většina hmyzů hibernuje nebo čeká v různých stádiích vývoje na další jaro, takže nezbývá, než se obrátit na tato osvědčená místa.

okáč medyňkový (hipparchia fagi)

Když cestu k jedné takové lokalitě popíši jako entomologickou pohádku, bude to znít asi takhle :-): Po čtvrthodince cesty vyprahlou krajinou dojdete ke kopcům s hustým porostem dubu Quercus ilex. Po průchodu olivovým hájem s roztroušenými broskvoněmi, na které naletují (bohužel už před měsícem) tesaříci broskvoňoví (Purpuricenus kaehleri), projdete loučkou bělopásků jednořadých (Limenitis reducta), dostanete se k uschlým borovicím Pinus halepensis. Pod jejich odchlipující se kůrou hlídají vstup do poslední „komnaty“ štíři Euscorpius italicus.

štír (euscorpius italicus)
štír (euscorpius italicus)

„Království okáčů“ představuje několik mýtinek v dubovém lese, kde korunami stromů problikává žhavé chorvatské slunce. Jestliže je venku na slunci 40 stupňů, tady je příjemných 30.

lokalita

V dubech se vyvíjí tesaříci Cerambyx cerdo, kteří zde v červenci lezou a poletují. Jeden zapomenutý se ukázal i v srpnu, což by se dalo považovat za raritu.

tesařík obrovský (cerambyx cerdo)

Předpokládal jsem výskyt okáčů, ale v tak velkém počtu rozhodně ne. Už doma jsem si připravil a do Punatu dovezl zkvašené třešně. Stačilo jich vysypat několik na kámen a už museli „okatí hoši“ řešit dilema: buď sosat a nechat se fotit z několika centimetrů nebo být za tvrďáka, nefotit, ale taky nenasávat.

okáč medyňkový (hipparchia fagi)
okáči
okáč metlicový (hipparchia semele)

V této době se tu vyskytují dva druhy okáčů, u nás nepříliš běžných: menší – okáč metlicový (Hipparchia semele) a krásně velký okáč meduňkový (Hipparchia fagi). Oba jsou známi svým teritoriálním chováním, které také na místě názorně předváděli. Málokdy je však bylo možné vidět s rozevřenými křídly. Běžné je u obou druhů vyčkávání se zavřenými křídly na kůře dubu, kde dokonale splývají a jsou takřka neviditelní.

okáč medyňkový (hipparchia fagi)
okáč medyňkový (hipparchia fagi)
okáč medyňkový (hipparchia fagi)
okáč medyňkový (hipparchia fagi)

V lesíku poletovalo od každého druhu kolem dvaceti jedinců, další imaga seděla na borce stromů. Byl to hezký a nevšední pohled na tolik krásných velkých motýlů třepotajících se v tichém přítmí lesa.

okáč metlicový (hipparchia semele)
okáč medyňkový (hipparchia fagi)

10.IX. 2013


Počítadlo