články

Pohoří Komovi

kom vasojevički 2460 m.n.m.

První nápad byl dostat se do pohoří Komovi spodem po vedlejší silnici nejkratší cestou a ještě si užít černohorskou horskou atmosféru s výhledy. Nápad to byl hezký a hezky jsme si ho užili, nicméně do Komovi jsme se nedostali. Místní obyvatelé buď neuměli poradit, nebo nám rovnou řekli, že to nejde. Takže i když byl cíl cesty na mapě tak říkajíc přes kopec, stejně jsme nikam nedojeli. Naše cesta jakoby kopírovala hlavní silnici Podgorica – Kolašin, s tím rozdílem, že jsme najeli pomalu dvakrát tolik kilometrů díky serpentinám a výraznému převýšení. (Mimochodem, nazpět už jsme pokorně „svištěli“ touto kvalitní asfaltovou paralelou až do hlavního města Podgorice.)

černohlávek nigritella nigra

Východiskem pro túry v Komovi je planina Štavno (1 800 m) severně pod dvěma hlavními vrcholy. Na planině je vydatný pramen, který po cestě na vápencové vrcholy nelze minout. Volné táboření (bez poplatku) je tu v rozumné míře tolerováno, což jsme se dozvěděli od místních horalů. Vyjmenovali nám hned pět předních českých horolezců, a když jsme potvrdili dokonce osobní vazby na dva z nich, vstřícnost nebrala konce. Museli jsme odmítat pozvání do místní horské „kajsťárny“, odkud se ještě dlouho do noci ozýval čím dál falešnější sborový zpěv černohorských junáků. Čechy tu vidí rádi …

kom vasojevički 2460 m.n.m.

Komovi má opravdu alpínský charakter a rozpečeni albánským sluncem, jsme noční teplotu kolem pěti stupňů vnímali jako příjemnou změnu. Počasí nám přálo a výstup na vrchol Kom Vasojevički, někdy domorodci nazýván Chan Garandžič, byl krásným zážitkem. Stoupání bylo obohaceno kvetoucí horskou florou, která neustále „zdržovala“ a oddalovala pokračování tůry. Fotografování na prudkých svazích za plného slunce však nebylo úplně jednoduché.

černohlávek nigritella nigra

Černohlávek Nigritella nigra, Kom Vasojevički, 2 200 m.n.m.

sasanka narcisokvětá (anemone narcissiflora)

Sasanka narcisokvětá Anemone narcissiflora, Kom Vasojevički, 2 000 m.n.m.

len linum capitatum

Len Linum capitatum, Kom Vasojevički, 2 000 m.n.m.

dřípatka sp. (soldanella sp.)

Dřípatka sp. Soldanella sp., Kom Vasojevički, 2 200 m.n.m.

kýchavice bílá (veratrum album)

Kýchavice bílá Veratrum album, Kom Vasojevički, 1 900 m.n.m.

Z vrcholu Kom Vasojevički (2 460 m) je nádherný výhled, jak na vedlejší vrchol Kom Kučki (2484 m), tak zejména jihovýchodním směrem na pohoří Prokletie, které leží na hranici Černé hory s Albánií.

Pohledy na Albánii a Prokletie:

pohled na prokletije
pohled na prokletije
komovi (montenegro)

Sněhová pole na Kom Kučki (2 483 m):

kom kučki (2 483 m)
komovi (montenegro)

Vedle nádherných výhledů a pocitů volnosti v liduprázdné horské pustině jsme zažili i opojení ze zlatých porostů lilie albánské Lilium albanica ve výškách kolem 2 000 metrů.

lilie albánská (lilium albanicum)

Lilie albánská Lilium albanicum, Kom Vasojevički, 1 800 mn.m.

lilie albánská (lilium albanicum)

Už teď, několik měsíců po návštěvě Komovi, přemýšlím o jeho další návštěvě. Dokud tam ještě nejsou turisté, kterých už teď je na pobřeží Montenegra plno …

otakárek fenyklový (papilio machaon)
komovi (černá hora)
komovi (černá hora)

1.XII. 2013


Počítadlo