články

Obrázky z Albánie

Do Albánie – Shqipërie jsme se vydali ve dvou samostatných sekcích: „geograficko – urbanistické“ a „biologicko – alpínské“ . Tím jsme si rozdělili sféry našich zájmů v Albánii a mohlo se vyjet … :-) Následující obrázky jsou nahodilým výběrem z prvních dojmů po návratu z bezmála třítýdenního cestování v zemi orlů. Fotografického materiálu je dost a je jisté, že se některým tématům budu na webu někdy v budoucnu věnovat podrobněji.

Qorrës 2018 m.n.m.

Albánie – to jsou především hory, které jsou z velké části skoro neobydleny. Pohled na jasnou noční oblohu plnou hvězd (při bivaku ve výšce 1600 m n. m.) bez jakýchkoliv světel v okolí lze zažít v Evropě snad už jen právě tady.

komani (umělé jezero)

Samozřejmě jsem si pro fotografování vybíral to, co se mi líbilo, takže rozbité silnice, poházené odpadky, či necitlivé zásahy do přírody (a že toho všeho bylo dost), na těchto obrázcích nejsou. Všechny nepříjemnosti, včetně náročného cestování jsou však bohatě vyváženy krásnou krajinou, srdečnými lidmi a hlavně: nejsou tu žádní turisté – ti se tu vyskytují pouze u moře (!)

babička v kroji

Kde jinde v Evropě zažijete, aby u vás zastavil taxík (!) a řidič, který se snaží pomoci s orientací v mapě, vytočí na mobilu kamaráda, který umí anglicky a předá vám ho ke konzultaci. Další zážitek byl s paní, která ochotně přisedla do auta a deset minut nás vyváděla neznačenými uličkami z města na tu správnou výpadovku do kláštera.

děda

Aby nedošlo ke zkreslení – v kroji chodí Albánci pouze při slavnostních příležitostech.

Při cestování se poštěstilo nafotit albánskou svatbu …

svatba

Příroda je typicky balkánská, v červenci je skoro po sezóně, něco lze vidět spíše ve vyšších polohách.

stepník sp. (eresus sp.)
úžovka podplamatá (natrix tesselata) (det. d. jablonski)
lilie albánská (lilium albanicum)

Přestože jsme navštívili i známá albánská městská lákadla jako Berat, Gjirokastër, Përmet, Korçë a další, nejvíce se mi líbila příroda a hory, které se určitě postupně objeví na dalších fotografiích.

most ot man
komani (umělé jezero)

21. VII. 2013


Počítadlo