Srí Lanka se rozděluje zpravidla do pěti klimatických či vegetačních zón, kde určujícími faktory jsou nadmořská výška, s ní související průměrná teplota a množství srážek. Pro běžného návštěvníka se dá ostrov rozdělit na dvě zásadně odlišné oblasti: tropy (0 až 800 m. n. m.) a vysočina v centrální části ostrova (nad 800). Nejvyšší hora Adam´s Peak má 2 243 m. n. m.
Přestože má ostrov přibližně stejnou rozlohu jako ČR, žije tu dvakrát tolik lidí (přes 20 mil.), takže jsme se při cestování nesetkali s oblastí, kde by lidé nebyli vidět. Jsou zkrátka úplně všude. Alespoň trochu původní příroda se zvířaty je pouze v národních parcích a rezervacích, kterých je však docela dost. Jiná věc je, že tam se dá fotografovat pouze z auta a tlačenice džípů kolem slona ve mne nevyvolává ten správný pocit.
Naštěstí i v běžné krajině je dost příležitostí k fotografování zvířat, zejména ptáků. Na ostrově je množství vodních ploch s vysokou ptačí diverzitou. Navíc díky vysokému zalidnění si ptáci na člověka trochu zvykli a vzdálenost, při které se cítí ohroženi a odlétají, je tu mnohem kratší, něž u nás. Takže spousta druhů se dá vyfotografovat při troše trpělivosti z ruky. Výhodu mají majitelé dražších přístrojů, kteří nemusí řešit vysoké ISO.
Varan (Varanus bengalensis) je poměrně běžným plazem.
Veverka (Funambulus pennantii) se vyskytuje v nížině i na vysočině.
Na ostrově žijí čtyři druhy primátů. Opice jsou často k zastižení u památek a chrámů. Na obrázku hulman (Semnopithecus entellus).
Na některých vhodných místech, když se poštěstilo, poletovaly na nebi stovky kaloňů (Pteropus giganteus), stromy jimi byly doslova obsypány.
A hmyz? Brouky jsem nepotkal, motýli jsou vidět často, velmi nápadné jsou zejména druhy rodu Danaus. Časně ráno se dají fotografovat vážky. Na fotografii jsou samička a sameček druhu Neurothemis tulila.
Ptákům bude věnován další díl, ale neodpustím si několik obrázků „Asian Paradise Flycatcher“ (Terpsiphone paradisi), který mi učaroval. V letu za ním krásně vlají dlouhá ocasní pera, na první pohled je vidět, jaký je to nádherný exot a každé setkání s ním je opravdová paráda :-).
27. III. 2019