články

Na skok na Srí Lanku

Srí Lanka se rozděluje zpravidla do pěti klimatických či vegetačních zón, kde určujícími faktory jsou nadmořská výška, s ní související průměrná teplota a množství srážek. Pro běžného návštěvníka se dá ostrov rozdělit na dvě zásadně odlišné oblasti: tropy (0 až 800 m. n. m.) a vysočina v centrální části ostrova (nad 800). Nejvyšší hora Adam´s Peak má 2 243 m. n. m.

vysočina

Přestože má ostrov přibližně stejnou rozlohu jako ČR, žije tu dvakrát tolik lidí (přes 20 mil.), takže jsme se při cestování nesetkali s oblastí, kde by lidé nebyli vidět. Jsou zkrátka úplně všude. Alespoň trochu původní příroda se zvířaty je pouze v národních parcích a rezervacích, kterých je však docela dost. Jiná věc je, že tam se dá fotografovat pouze z auta a tlačenice džípů kolem slona ve mne nevyvolává ten správný pocit.

slon indický (Elephas maximus maximus)
slon indický (Elephas maximus maximus)

Naštěstí i v běžné krajině je dost příležitostí k fotografování zvířat, zejména ptáků. Na ostrově je množství vodních ploch s vysokou ptačí diverzitou. Navíc díky vysokému zalidnění si ptáci na člověka trochu zvykli a vzdálenost, při které se cítí ohroženi a odlétají, je tu mnohem kratší, něž u nás. Takže spousta druhů se dá vyfotografovat při troše trpělivosti z ruky. Výhodu mají majitelé dražších přístrojů, kteří nemusí řešit vysoké ISO.

 

                Varan (Varanus bengalensis) je poměrně běžným plazem.

varan (Varanus bengalensis)
varan (Varanus bengalensis)

     

           Veverka (Funambulus pennantii) se vyskytuje v nížině i na vysočině.

veverka (Funambulus pennantii)

    

            Na ostrově žijí čtyři druhy primátů. Opice jsou často k zastižení u památek a chrámů. Na obrázku hulman (Semnopithecus entellus).

hulman posvátný (Semnopithecus entellus)
hulman posvátný (Semnopithecus entellus)

 

               Na některých vhodných místech, když se poštěstilo, poletovaly na nebi stovky kaloňů (Pteropus giganteus), stromy jimi byly doslova obsypány.

kaloň indický (Pteropus giganteus)
kaloň indický (Pteropus giganteus)
kaloň indický (Pteropus giganteus)

 

                A hmyz? Brouky jsem nepotkal, motýli jsou vidět často, velmi nápadné jsou zejména druhy rodu Danaus. Časně ráno se dají fotografovat vážky. Na fotografii jsou samička a sameček druhu Neurothemis tulila.

vážka (Neurothemis tulila)
vážka (Neurothemis tulila)

 

 

    

            Ptákům bude věnován další díl, ale neodpustím si několik obrázků „Asian Paradise Flycatcher“ (Terpsiphone paradisi), který mi učaroval. V letu za ním krásně vlají dlouhá ocasní pera, na první pohled je vidět, jaký je to nádherný exot a každé setkání s ním je opravdová paráda :-).  

Terpsiphone paradisi
Terpsiphone paradisi
Terpsiphone paradisi

 

27. III. 2019

  


Počítadlo