články

Mys Kamenjak I

Každý správný biolog to zná: časné ráno, modrá obloha, na zádech v batohu čím dál těžší výbava (neustále řešit, zda tahat stativ, bude potřeba smýkačka, je nutné něco na zastínění, ...) a před sebou krásný den (nejlépe všední, protože většina lidí je v práci a neplete se biologovi v tu nejnevhodnější chvíli do cesty - viz níže). Takový den nastal a po bleskovém přesunu až na úplný jih chorvatské Istrie jsme stáli dva před „vchodem“ na poloostrov Kamenjak, vyhlášenou lokalitu orchidejí.

kamenjak

poloostrov Kamenjak, autor obrázku: Goran Sabelic (www.jutarnji.hr)

Fotografováním na Kamenjaku jsme strávili celý den a další dva dny popojížděním a fotografováním na dalších lokalitách.  

Asi nejhojnějšími orchidejemi byly druhy rodu Serapias.  

serapias istriaca x s. lingua (det. ing. j. šmiták)

Serapias istriaca x S. lingua (det ing. J. Šmiták)

serapias lingua (det. ing. j. šmiták)

Serapias lingua (det ing. J. Šmiták)

Rozumně vypadající snímky nešlo dělat bez zastínění, k čemuž nejčastěji sloužil bílý průsvitný deštník. Dosti často jsem zastíněné rostliny fotografoval záměrně proti nezastíněnému pozadí, přičemž bylo zapotřebí korigovat expozici až na +3/3 , někdy i více.

vstavač orchis morio x o. papilionacea (det. ing. j šmiták)

Orchis morio x O. papilionacea (det ing. J Šmiták)

A samozřejmě tořiče, kvůli kterým jsme sem jeli. Fotografovali jsme čtyři druhy (což bylo pro mne trochu zklamání, čekal jsem jich dvakrát tolik), na některých lokalitách se však vyskytovaly opravdu ve stovkách exemplářů!

ophrys bombyliflora

Ophrys bombyliflora

ophrys bombyliflora

Ophrys bombyliflora

Na obrázcích jsou druhy vstavačů, které se podařilo rychle determinovat, určování rodu Ophrys jsem svěřil odborníkovi a fotografie se objeví v dalším pokračování.  

Závěrem dvě „kameňákové“ příhody: ta první je o místním nadšenci - orchideářovi. Když viděl, co se na paloučku děje, zastavil auto a běhali jsme spolu půl hoďky od jedné rostlinky ke druhé a determinovali, hledali křížence a vůbec jsme si jako správní chlapi rozuměli. V autě seděla manželka s očima v sloup a čekala až se ty důležité věci vyřeší.  

Druhá je taky „dobrá“. Kolikrát za život se podaří sledovat v přímém přenosu námluvy a páření hadů. U kamenné vyhlídky se v trávě honili, navzájem se proplétali a kousali dva nejméně metroví jedinci (pravděpodobně) Malpolon monspessulanus. Občas zvedli přední části těl „ala kobra“, což vypadalo impozantně. Vše probíhalo ve vysoké trávě a poměrně rychle, takže zaostřování nestíhalo a nasazené objektivy stovky makro s pevným ohniskem nebyly asi to nejlepší pro tuto situaci.  

hadi

Po deseti minutách to přišlo. Z autobusu vystoupila výprava čtyřiceti slovinských výletníků, kteří se začali okamžitě starat, co to tam děláme. Takže už víme, že slovinsky se hadi řeknou kače. Začali se navzájem upozorňovat, komentovat a vše dokumentovat na svoje fotočokoládky a bylo po páření.

vstavač kukačka (orchis morio)

Bílá forma Orchis morio z lokality Mučiči.

V pokračování se objeví fotografie určených tořičů.

10.5. 2011


Počítadlo