Vidina čtyř volných květnových dnů ve středomoří byla (opět) na tolik lákavá, že se (opět) nedalo odolat! „Expedice“ tentokrát proběhla ve dvou a se zaměřením na časný hmyzí aspekt jarního mediteránu. Jediné, co nás při nočním přesunu limitovalo, bylo omezení rychlosti na rakouských a slovinských dálnicích.
Ophrys holoserica (kříženec), Novi Vinodolski (Chorvatsko), 8. V. 2015
Přivítalo nás krásné počasí a předpověď se naplnila do puntíku, každé odpoledne teploty vystoupily přes 28 stupňů. Ideální pro hmyz, plazy, orchideje …
Tesařík Neoclytus acuminatus, Novi Vinodolski (Chorvatsko), 9. V. 2015. Neoarktický prvek, šířící se do Evropy z její jižní části. Při zvětšení vynikne jeho krásné zbarvení i struktura.
Tesařík Morinus funereus, Breze (Chorvatsko), 8. V. 2015
Nejvyhledávanějším objektem pro fotografování byly samozřejmě rostliny čeledi Orchideaceae:
Orchis tridentata, Novi Vinodolski (Chorvatsko), 9. V. 2015
Ophrys sphegodes, Novi Vinodolski (Chorvatsko), 9.V. 2015
Ophrys holoserica (kříženec). Novi Vinodolski (Chorvatsko), 9.V. 2015
Ophrys sphegodes, Novi Vinodolski (Chorvatsko), 9.V. 2015
Orchis tridentata, Ledenice (Chorvatsko), 9. 5. 2015
Martináč hrušňový (Saturnia pyri), Lupoglav (Chorvatsko), 10. V. 2015
Krasec Sphenoptera antiqua, Novi Vinodolski (Chorvatsko), 10. V. 2015
Ještěrka jadranská Podarcis melisellensis, Novi Vinodolski (Chorvatsko), 8. V. 2015
Vedle orchidejí a hmyzu bylo asi nesilnějším zážitkem setkání s užovkou stromovou a zmijí růžkatou, o kterých bude určitě některý z dalších příspěvků.
Ve večerním vzduchu se mísí vůně rozmarýnu a tymiánu s mořskou solí, která stoupá z moře pod námi. V jedné ruce dýmka, v druhé plechovka vychlazeného českého piva a k tomu bezstarostné, nekonečné rozhovory o broucích a plazech … Dávno se už setmělo a na nedalekou lampu veřejného osvětlení naletují „plachty“ martináčů hrušňových. Před námi je další krásný den v přírodě mediteránu …
23. V. 2015