články

Louskáček

Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) je pro mne poměrně vzácné zvíře, které jsem viděl na vlastní oči pouze několikrát. Bylo to v Alpách, potom ještě v podhůří bulharského Pirinu. Asi před deseti lety v zimě se mi ukázal na zahradě. To už i brkoslavy severní je možné u nás pozorovat častěji - a to je nějaká atrakce :-)  

Ořešník žije ve smrkových horských lesích, včetně Žďárských vrchů, kde jsem ho však nikdy neviděl ani neslyšel. V zimě se objeví i v nižších polohách.  

ořešník kropenatý (nucifraga caryocatactes)

To jsem takhle koncem srpna kutil něco na zahradě a nade mnou se ozvalo trochu povědomé zakrákání. Ani straka, ani sojka, natož vrána, zkrátka ořešník v srpnu, v Přibyslavi, v nadmořské výšce 500 metrů nad mořem! Choval se velmi plaše a pokud byl někdo v dohledu, okamžitě odlétal. Zajímaly ho lísky, ze kterých trhal ořechy a odlétal je louskat někam do úkrytu. Ukázal se jen několikrát za celý den, takže čekat na něj nemělo smysl a pokud se objevil, schoval se v lísce nebo prostě zmizel. Měl však jednu hezkou vlastnost. Na rozdíl od jiných zvířat, na která se musí čekat hodiny, se během několika minut ještě jednou ukázal. Očesat lísku mu trvalo několik srpnových dnů.  

ořešník kropenatý (nucifraga caryocatactes)

Protože se ze mne stal „odborník“ na ořešníky, uslyšev v lísce ťukání do oříšků, zkušeně jsem se přiblížil - a do oříšků bušil strakapoud...  

strakapoud velký (dendrocopos major)

Počítadlo