články

Kamarádi z mokré čtvrti

 

 

Při fotografování skorců mne zaujala zajímavá mezidruhová spolupráce mezi skorcem a pisíkem. Spíše než spolupráce to byl společný lov.  

Skorec vodní (Cinclus cinclus) je řazen do řádu pěvců. Loví pod vodou, kolem kamenů, brodí se a strká hlavu pod vodu, a co se mi líbilo nejvíce - nezřídka plave na vodě po proudu jako kachna.  

 

 

skorec vodní (cinclus cinclus)

 

 

Pisík obecný (Tringa hypoleucos) patří mezi bahňáky. Oproti většině bahňáků, kteří žijí u stojatých vod, se vyskytuje často u vod tekoucích. Jako jiní příslušníci tohoto řádu pobíhá po břehu, brodí se a delším zobákem vyzobává podvodní živočichy.  

 

 

pisík obecný (actitis hypoleucos)

 

 

Spolupráce vypadala tak, že skorec určoval kam se půjde, kde se bude lovit. Pisík za ním běhal jako pejsek. Očekával jsem, že využije proudu, a počká, co k němu voda přinese od skorce, ale to se nestalo. Při vyplašení odlétali oba společně, a spolu se zase vraceli. Kamarádství jim vydrželo celé tři dny. Asi se pisíkovi nelíbilo, že se na lokalitě objevil další skorec a čtvrtý den už po něm nebylo ani vidu. Možná si našel lepšího kamaráda :-)  

 

 

pisík obecný (actitis hypoleucos ), skorec vodní (cinclus cinclus)
skorec.pisík.01
pisík obecný (actitis hypoleucos)

Počítadlo