články

Istrie - nejen orchideje

Z květnového výletu za chorvatskými orchidejemi jsme si přivezli nejen fotografie orchidejí, ale i spoustu dalšího materiálu, který čekal na zpracování. A únor je asi to nejlepší období na malé ohlédnutí.

macchie na istrii

Jarní macchie je místem, kde se vyskytuje množství kvetoucích rostlin ...

tořič ophrys incubacea

Tořič Ophrys incubacea - méně častý druh macchií jižní Istrie.

šťavel oxalis articulata

Šťavel Oxalis articulata - něžný vetřelec z jižní Ameriky zdomácnělý ve středomoří.

Přestože bylo na Istrii a hlavně na jejím nejjižnějším cípu - poloostrově Kamenjaku krásně, byla tu, byť na jaře, cítit trocha komerce. Istrie nezapře, že je připravena pro hlavní sezónu, které je podřízeno všechno. Přece jen jsou v Chorvatsku místa, kde je příroda dotčena turismem mnohem méně. Ale pokud se návštěvník na Istrii vydá cíleně, určitě si svoje místa najde. Zcela jistě se nevyhne Pule - největšímu centru poloostrova. Naším soukromým tipem pro noční vyžití je Rock cafe bar, kde si připadáte, jako ve studiu rádia Beat - sice reprodukovaný, nicméně poctivý, pestrý, starý dobrý bigbít. Nachází se sto metrů od amfiteátru - jednoho z hlavních orientačních bodů Puly.

amfiteatr

A ještě jedno místo lze doporučit: „Aquarium Pula“. V květnu jsme ho měli celé pro sebe. Navíc nám jeho ředitelka Dr. Milena Mičič nabídla zdarma výlet na moře s několikahodinovým programem a výkladem, zkrátka seznámení s Jadranem se vším všudy. Bohužel jsme pozvání z časových důvodů nemohli přijmout.

chobotnice pobřežní (octopus vulgaris)

Chobotnice pobřežní (Octopus vulgaris) měnila barvu i povrch podle podloží každou chvíli.

máčka skvrnitá (scyliorhinus canicula) - vajíčka

Vajíčka středomořského žraloka máčky skvrnité (Scyliorhinus canicula) čekající na vylíhnutí.

afroditka plstnatá (aphrodita aculeata)

Afroditka plstnatá (Aphrodita aculeata). Asi to bude znít divně, ale alespoň pro mne byl jedním z největších zážitků z akvária setkání s afroditkou, kterou jsem „na živo“ nikdy před tím neviděl.

mořský koník (hippocampus guttulatus)

Mořský koník (Hippocampus guttulatus). Ve Středozemním moři žijí dva druhy mořských koníků H. guttulatus a H. antiquorum. Liší se „hřívou“ - první z uvedených (na obrázku) má na hřbetě výrůstky, druhý nikoliv.

13.II. 2012


Počítadlo