články

Cerambycidae III

Sezóna cerambycidů - tesaříků je rozložena prakticky na celé vegetační období. I když druhové složení se samozřejmě mění. Jsou druhy časné (viz Cerambycidae I) a postupně přibývají další, až do podzimních dnů. Polovina léta je obdobím výskytu velkých a atraktivních druhů, podle mne těch v Evropě nejkrásnějších.

tesařík alpský (rosalia alpina)

Rosalia alpina - tesařík alpský žije v původních bučinách podhůří a pahorkatin, larva se vyvíjí v bucích, které musejí být „akorát“. To znamená odumřelé, nikoliv čerstvé, ale nesmí se ještě rozpadat.

tesařík alpský (rosalia alpina)

Obrázků Rosálií je na internetu dost a dost, ale kdo by odolal modročernému krasavci ...

tesařík alpský (rosalia alpina)

Oproti předcházejícímu by měl být tesařík pižmový - Aromia moschata hojným druhem. Ale najít ho může být dneska docela nesnadné. Údajně by ho měla prozradit jeho pižmová vůně, která je zblízka opravdu pronikavá.

tesařík pižmový (aromia moschata)
tesařík pižmový (aromia moschata)

Megopis scabricornis (syn. Aegosoma scabricorne) - takový kníže mezi cerambycidy. V Čechách vyhynulý, na jižní Moravě velmi vzácný.

tesařík (megopis scabricornis)

Za soumraku vylézají imaga ze svých úkrytů, páří se a přeletují mezi stromy.

tesařík (megopis scabricornis)

Rod Cerambyx má více druhů. Tentokrát jsem zvolil jako ukázku Cerambyx miles, který se v České republice nevyskytuje, nejblíže se s ním lze setkati na jižním Slovensku, kde je druhem velmi vzácným.

tesařík cerambyx miles

Purpuricenus budensis - krásný tesařík, jehož larvy se vyvíjí nejčastěji v tenkých kmenech dubů. Imaga naletují na květy.

tesařík (purpuricenus budensis)
tesařík (purpuricenus budensis)

3.VIII. 2012


Počítadlo