články

Cerambycidae I

Jarní sluníčko vylákalo do přírody nejednoho entomologa ... A pomalu začíná i sezóna tesaříků - dlouhovousých parádníků, jak je nazýval prof. Obenberger va svých knížkách.

kozlíček dazule (acanthocinus aedilis)

Asi nejčasnějším druhem je Acanthocinus aedilis - kozlíček dazule. V literatuře je jeho výskyt udáván dokonce už od února. (No, když už se někdo nemůže dočkat - asi je to spíše jeho zbožné přání :-)

kozlíček dazule (acanthocinus aedilis)

Samička má kladélko, sameček zase mnohem delší tykadla - asi tak třikrát delší než tělo. (Délkou tykadel mu může konkurovat snad jen rod Monochamus). Život s takovými anténami je asi dost nepraktický, snad mu pomáhají v orientaci. Každopádně ho spolehlivě prozradí při pohledu na rozhraní kůra - světlo. Jinak jsou dazule na borové kůře výborně maskovány.

kozlíček dazule (acanthocinus aedilis)

Měl jsem velké plány vyfotografovat samečka dazule v letu, kdy má tykadla lehce zahnutá dozadu a vypadá docela legračně. Musel jsem to odložit - v době, kdy jsem se dostal na lokality v okolí Hradce Králové nebylo zrovna krásně a kozlíčci nelétali. Těch několik nalezenců se choulilo pod větvemi na lapácích a metry voňavých borových polen byly bez brouků.

Když už je řeč o „kozlíčcích“ - dalším jarním, či spíše celoročním druhem s časným začátkem výskytu je kozlíček vrbový - Lamia textor. Imaga ožírají zjara vrbové proutky.

kozlíček vrbový (lamia textor)
kozlíček vrbový (lamia textor)
kozlíček vrbový (lamia textor)

Lamie pózovaly jako modelky: póza - změna - póza, takže bylo možné použít předsklopené zrcátko a samozřejmě živý náhled.

saperda perforata (ex larva)

Kozlíček Saperda perforata se vylíhl z osikového dřeva, kde se kuklí v mělké komůrce těsně pod kůrou.

Díky přirozené lenosti se psaní těchto poznámek protáhlo a přibývají fotky dalších cerambycidů, tak sem s nimi, ať se nehromadí - dubnové rojení Plagionotus arcuatus u Lanžhota.

tesařík dubový (plagionotus arcuatus)
tesařík dubový (plagionotus arcuatus)

Sezóna už začala!

3.5. 2012


Počítadlo