Podle dostupných informací je v ČR možný výskyt pěti druhů čeledi martináčovitých (Saturniidae). První z nich Saturnia spini - martináč trnkový u nás pravděpodobně vyhynul.
Největší z martináčů, martináč hrušňový (Saturnia pyri) preferuje teplejší lokality.
Martináč bukový (Aglia tau) se vyskytuje i v oblastech s vyšší nadmořskou výškou.
Další dva druhy - Saturnia pavonia a Saturnia pavonionella jsou svým způsobem docela zajímavé. Jde o druhy kryptické - velmi těžko od sebe rozeznatelné.
Martináč habrový (Saturnia pavonia), Přibyslav (HB), 2016.
Housenky martináče habrového se živí listím různých dřevin - keřů i stromů a jednotlivá stádia - časná a pozdější - se od sebe liší zbarvením a kresbou:
Martináče podobného (Saturnia pavonionella) popsal sice Giovanni Antonio Scopoli jako biologický druh již v roce 1763, ale znovuuznání se dočkal o 240 let později začátkem tohoto století. Rozdílů mezi S. pavonia a S. pavoniella je povíce, jde o odlišnosti fyziologické, morfologické i anatomické. Nejprůkazněji se od sebe liší pohlavními orgány, avšak pro rychlou determinaci by se dala použít kresba na křídlech obou pohlaví a proužkování na zadečku samiček. Následující obrázek jsem si vypůjčil od autorů P. Heumer a W. A. Nässig z Entomologische Zeitschrift , Stuttgart, 113/6/2003. kde je problematika obou druhů podrobně rozebrána.
S použitím:
http://www.schmetterling-raupe.de/pdf/pavoniella.pdf
http://www.saturnia.de/publications/volltexte/saturniiden/Segerer&Naessig(2003)-S.pavoniella-in-D-EntZ113(6)162-164.pdf
4. III. 2017