články

Bramborníčci v Přiby

Bramborníček černohlavý (Saxicola torquata) podle literatury hnízdí v pahorkatinách, nicméně jsem se s ním setkal vždycky pouze na jižní Moravě. A to většinou na stepních lokalitách porostlých křovinami. Při jedné cestě na kole v Přibyslavi se ukázal drobný ptáček, usedl na sloupek a začal týtat přesně tak, jak všichni, kteří mají někde v blízkém okolí hnízdo. Moc jsem mu nevěnoval pozornost, ale mrkem oka jsem ho zachytil. Černo oranžový ptáček - sameček bramborníčka černohlavého! Vzápětí se ukázala i samička a to už nebylo pochyb o hnízdění. Zdržovali se pouze v okruhu dvaceti metrů, kam se neustále vraceli.

Druhý den jsem je přišel zkontrolovat s fotovybavením. Dodržovali poměrně velký odstup, takže se kvalitní foto udělat nedalo a protože jsem je nechtěl zbytečně rušit při hnízdění, spokojil jsem se fotografiemi, které výskyt pouze zdokumentují. Nicméně navolil jsem maximální rozlišení a při vyvolání v rawu se dal udělat docela dobrý ořez, takže z nich nejsou jen tečky.

bramborníček černohlavý (saxicola torquata)

Jednou týdně jsem je jezdil kontrolovat. Začátkem června zmizeli, louka osiřela a sloupky, kde sedávali, jsou prázdné.

Hnízdění bramborníčka černohlavého v Přibyslavi je tak trochu mimořádná ornitologická událost. Ale kdo ví, třeba se tu spolu znovu setkáme.

bramborníček černohlavý (saxicola torquata)
bramborníček černohlavý (saxicola torquata)

3.VI. 2012


Počítadlo